Saç Simülasyonu Abdest Geçirir Mi ? Caiz Midir ?

Saç Simülasyonu Abadest Geçirir Mi ?

Caiz Midir ?

 

     Saç simülasyonu diğer saç uygulamalarına göre gerek daha ucuz olması gerekse daha hızlı sonuç vermesi nedeni ile son yıllarda daha çok rağbet görüyor. Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu işlemi yaptırmak isteyen hastaların akıllarında doğal olarak birkaç soru var. Bunlardan bir tanesi de şüphesiz  Saç simülasyonu abdest geçirir mi ?" sorusudur.
     
     Öncelikle saç simülasyonu bir dövme çeşidi değildir. Teknik olarak Saç Simülasyonu uygulaması kalıcı makyaj olarak nitelendirilebilir. Saç Simülasyonunu dövmeden ayıran en belirgin 2 özellik vardır;
1 - Saç simülasyonunda yapılan işlem  tıp dilinde epidermis olarak adlandırılan derinin en üst katmanında gerçekleşmektedir. Derinlik olarak anlatacak olursak da, işlem kafa derimizin görünen kısmının yaklaşık 2mm kadar derinine nüfuz etmektedir. Dövme işleminde ise işlem dermis dediğimiz derinin daha alt tabakalarında yaklaşık olarak 6mm kadar derinlikte gerçekleşmektedir.
 
2 - Bir diğer temel özellikte dövme boyaları ağır metallerden elde edilmekte ve ömür boyu kalıcı olmaktadır. Saç Simülasyonunda kullanılan boyalar ise mineral bazlı ve suyu deri altına geçiren özellikte boyalardır. Kısacası insan vücuduna faydalı olan minerallerin kendi renklerinden elde edilen bu boyalar ile yapılan Saç Simulasyonu işleminin insan sağlığına hiçbir faydası olmadığı gibi, abdest alırken de herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

 

 Saç simülasyonun abdest geçirdiğini izah etmiş olduk. Peki Saç simülasyonu caiz midir ?

 
     Dünyaca ünlü ve İslam aleminin büyük çoğunluğu tarafından kabul gören İslami görüş ve soruları yanıtlayan www.islamqa.org sayfasında yer alan içerikte Saç Simülasyonu hakkında;
Bir soruya (Bkz. Soru no. 8904 ): “Dolayısıyla, soruda belirtilen şey kalıcı olmayan şey ise, o zaman böyle bir dövme değildir ve Allah’ın yaratılışını değiştirmez.” Diyerek Saç simülasyonun dinen bir sakıncası olmadığını belirtiyor.
     
     Çünkü saç simülasyonu kalıcı bir boya ile yapılmaz ve kalıcı bir işlem değildir. Saç Simülasyonu işlemi 3 ile 5 yıl arasında zamanla kaybolmaktadır.

Not: Bu sitede yer alan bu bilgiler fetva içeriği taşımaz. Sadece bu konu hakkında ünlü İslam görüşlerine ait sitelerde verilen görüşlere yer verilmiştir.

Sosyal Medya'da Paylaş


Yeniliklerden ve Kampanyalardan Haberdar Olmak İçin

Mail Adresinizi Kaydedin